PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=877550}

Wilk wikingów

Vikingulven
4,2 3 589
ocen
4,2 10 1 3589
Wilk wikingów
powrót do forum filmu Wilk wikingów

Tytuł plus plakat równa się spoiler. To nie powinien być problem dla miłośników horroru, którzy w podobnych produkcjach nie poszukują oryginalności i sensu, a jedynie masakry. Są zarówno wspomniane typowe braki, jak i masakra.

Najbardziej zaintrygował mnie sposób, w jaki tytułowy zwierz dotarł z normandzkiego wybrzeża do Skandynawii. Jasne, że na maleńkim drakkarze wypełnionym wikingami jednak, skoro wszystkich zagryzł, to kto sterował/wiosłował? W prologu podano, że gdy łódź dotarła na miejsce cała załoga była już martwa. To oczywiście tylko smaczek dla koneserów gatunkowych idiotyzmów, ale byłoby ciekawie zobaczyć, jak twórcy wyobrażali sobie opisaną podróż.

Właściwa część akcji leci typowym schematem, znanym i lubianym od dziesięcioleci. Tak naprawdę wilkołaka można by zastąpić jakimkolwiek straszydłem, od klasycznego wampira po eksperymentalną anomalię (np. wynik zabiegów alchemicznych), a poza koniecznością kosmetycznych zmian dzieło nie straciłoby ani na uroku, ani na logicznej spójności.

ocenił(a) film na 4
Gwiezdne_kartofle

A słyszałeś coś o prądach morskich i sztormach, które rzucają statki na skały albo mielizny? Zakładam, że goście sobie płynęli i płynęli, a jak już byli blisko domu wilczek podrósł i się na nich rzucił. Może był sztorm albo pełnia, albo coś go po prostu naszło. Statek się rozbił, ci co ich nie zagryzł utonęli. Proste.

Dla mnie bardziej nielogiczne (jeśli można szukać logiki w horrorach) jest to, że ołow nie zabija ale srebro tak :)

użytkownik usunięty
BrennusW

To, że giną od srebra jest elementem legend dotyczących wilkołaków. Równie dobrze można by się czepiać, że zamiana w wilka po ugryzieniu jest pozbawiona logiki. Za to jeśli reszta historii jest próbą umocowania tego w rzeczywistości, to wtedy fajnie jeśli jest spójna i logiczna. Chociaż biorąc pod uwagę gatunek nie jest to raczej aż tak istotne.

ocenił(a) film na 4

Według legend srebro nie było w stanie zabić wilkołaka, a jedynie sprawić, że zamieniał się z powrotem w człowieka. Wielu twórców książek i filmów zrezygnowało jednak z takiej wersji, decydując się uczynić srebro zabójczym :)
Film dość słaby, ale widziałem mnóstwo gorszych. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
BrennusW

Zasadniczo mnisi trzymali małego wilkołaka w klasztorze, czekając na pełnię czy coś, żeby podrósł. Podrośnięty był w stanie rozerwać dach autokaru, a szczeniaka wystarczyło odgrodzić od świata drzwiami z desek i czekać na atak wikingów, prosząc potem na kolanach, żeby nie otwierali. Po wszystkim prądy, sztormy. Załoga patrzyła, jak rośnie w oczach i spieszyła do domu, żeby nakarmić pupila. Ostatecznie to tylko film, proste. Prostota tłumaczeń ułatwia tworzenie scenariuszy, dzięki czemu zadanie staje się jeszcze prostsze.

ocenił(a) film na 4
Gwiezdne_kartofle

Może w klasztorze nie mógł urosnąć bo jakieś biblie czy modlitwy go powstrzymywały? Wyluzuj, to tylko dość kiepski horror. Widziałem większe bzdury, nawet w kasowych hitach.

ocenił(a) film na 1
BrennusW

Wiadomo, skoro widziałeś większe bzdury, to luz. Mnisi zwabili do klasztoru wilkołaka, żeby się za niego modlić lub testować moc Biblii. Proponuję rozważyć inną teorię. Scenarzyści postawili na luz i wyobraźnię widzów: - Wiesz Stig, to co planujemy jest bez sensu. – Espen, wyluzuj. Przecież to tylko dość kiepski horror. – W sumie racja, ale mógłby się trzymać kupy. – Daj spokój, po co mnożyć problemy? Widzowie i tak znajdą jakieś tłumaczenie na Filmweb, więc szkoda zachodu. – No tak, Filmweb. Tam zawsze pełno luzaków z wyobraźnią. – Otóż to, więc bez zbędnych napięć. Jedziemy z tym koksem. Pisz, jak było: wiking wynosi wilkołaka pod pachą...

ocenił(a) film na 4
Gwiezdne_kartofle

"Espen wyluzuj, zawsze na filmwebie znajdzie się hejter co da 1. Wiesz, przyczepi się do byle czego, nawet jak mu to łopatologicznie wyjaśnisz."

ocenił(a) film na 1
BrennusW

Ale może też ekspert od łopatologii. Wyluzuj, była pełnia, sztorm, sprzyjające prądy, modlitwy i Biblia. Ja już to wiem, dzięki Tobie.

ocenił(a) film na 4
Gwiezdne_kartofle

Spoko, fajnie, że pomogłem. Jak będziesz jeszcze czegoś nie ogarniał, wal jak w dym.

ocenił(a) film na 1
BrennusW

Luzak z Ciebie, więc skorzystam. Po co mnichom wilkołak?

ocenił(a) film na 4
Gwiezdne_kartofle

Mnisi chronią ludzi przed złem. A że brzydzą się zabijaniem, trzymają go w zamknieciu, żeby nikomu nie zrobił krzywdy.

ocenił(a) film na 1
BrennusW

Źle. Wilkołak od samego początku był pomyślany jako przyczynek do łopatologicznej rozkminy na Filmweb. Film w eb. Rozumiesz?

Gwiezdne_kartofle

Zalogowałam się tylko po to, by pogratulować Wam poziomu tej konwersacji. Jej przebieg i zabiegi przez Was stosowane są ciekawsze fabularnie niż film w istocie.

ocenił(a) film na 3
martoslawabukowska

Na całe szczęście przybylas tu jednak niczym rycerz na białym koniu specjalne po to, aby im to oznajmić. W końcu taka wybitna z ciebie polonistka, prawdziwa mistrzyni konwersacji na najwyższym poziomie, klasa sama w sobie, poza wszelkim zasięgiem. To miło z twojej strony, że zechciało ci się zalogowac

ocenił(a) film na 6
Gwiezdne_kartofle

Jak to "po co mnichom wilkołak?" A nie wpadłeś na to, że był XI wiek i mogli za bardzo nie wiedzieć jak go zabić, do tego choćby wiedzieli, to nie mieli pistoletu ze srebrnym nabojem? ;) Pewnie bezpieczniej trzymać stworka w zamkniętej klasztornej celi i dokarmiać niż wypuścić żeby zeżarł okoliczne wioski.

ocenił(a) film na 4
Aurora666Borealis

A może lepiej nie dokarmiać tylko czekać aż zdechnie jako twór piekielny?

ocenił(a) film na 3
Gwiezdne_kartofle

Na poczatku filmu nie mówiono, ze gdy statek dobil do lądu to CAŁA załoga była wymordowana tylko " prawie cała ".

ocenił(a) film na 1
Gladiator1000

„Prawie cała załoga” może oznaczać, że stwór w ogóle nie miał nic wspólnego ze zgonami na łodzi. Świadom swej zależności od żeglarskich umiejętności wikingów czekał, aż dotrą do brzegu. W takim wypadku wilkołak musiałby się wykazać nadzwyczajną samokontrolą. Ewentualność, że grupa uzbrojonych wojowników, dla których śmierć z bronią w ręku stanowiła istotny element etosu, zrezygnowałaby z walki z mitologiczną bestią w obawie o własne życie i pozwoliła się sterroryzować na niewielkim pokładzie, wydaje się fabularnie mało pociągająca. Zagadka tego rejsu pozostaje dla mnie najciekawszą częścią całej historii.

ocenił(a) film na 3
Gwiezdne_kartofle

He he ale przyznajesz, że było powiedziane, iż "prawie cała załoga" Tylko o to mi chodziło :)
Przeczytałem cały temat i uważam, że w każdym akapicie masz pełna rację. Scenariusz dziurawy jak sito, wykonanie katastrofalne, masakra...osobiscie dalem ocene 3 bo 1 zarezerwowany jest do takich superprodukcji jak "morderczy krokodyl atakuje", "śmiercionośny rój " czy "gigantyczny ptasznik zabójca"...a to filmidlo to też gniot ale jednak nie tak dużego kalibru :)

ocenił(a) film na 4
Gladiator1000

z tym, ze 1 jest tu niesprawiedliwe tez sie zgodze, dodal bym tu jeszcze tornada o rekinach, piaskowe rekiny, bagniste rekiny, piraniokondy itd itd, te 3-4 to sprawiedliwa ocena a co do tematu nie jest powiedziane ile zajal im powrot do domu, mogli plynac tydzien a on zjadal np 2 dziennie, mogli plynac np 2-3 miesiace a zabrali na poklad wlasciwie szczeniaka, zanim urosł i zaczal zabijac moglo minac tez sporo czasu, bardziej mnie smieszy fakt, ze przez 1000 lat nikt nie zauwazyl wilka w lesie ktory grasowal caly czas w okolicach jednego miasteczka i nikt nie zauwazyl ani wilka ani zaginionych ludzi a juz tym bardziej cial, zrozumiem, ze do jakies 50 lat wstecz mieli gdzies, ciagle ktos znikal, ale w XXIw to juz by bylo niemozliwe, szczegolnie ze nagle w kilka dni zdecydowal sie zjesc pol miasta

ocenił(a) film na 4
Seba24

Gdyby szczeniak podczas podróży zjadał 2 osoby dziennie to reszta pasażerów albo wywaliłaby wilka do wody, albo sami by do niej wskoczyli żeby spróbować szczęścia gdziekolwiek indziej, zamiast grzecznie czekać na łodzi na swoją kolej do zostania obiadem xD

ocenił(a) film na 4
Sol89

mogl zjadac wszystko, mogl zaciagac do wody resztki, no dywagowac 2h mozna pewnie co z cialem moze zrobic takie psisko

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones